Makerspaces: 21 аср таълим соҳасининг муҳим компоненти
MakerSpace концепцияси йигирма йил олдин юзага келган Hackerspace иш майдонларидан ривожланди.  Биринчи мустақил Hackerspace C-Base дастурчилар учрашадиган, ишлайдиган, ғоялари билан ўртоқлашадиган ва ҳамфикрлари билан ҳамкорлик қиладиган жой бўлган. Натижада, умумий манфаатлар (компьютерлар, технологиялар, фан, рақамли санъат) билан бирлашган ҳамжамият аъзоларининг ўзи томонидан бошқариладиган иш майдони доирасида янги лойиҳалар, компаниялар, маҳсулотлар пайдо бўлди.
Вақт ўтиши билан Hackerspaсе ривожланди, ишчи ҳудуд 3d-принтерлар, рақамли дастурий бошқарувга эга дастгоҳлар ҳамда иш ва ижод учун зарур бўлган бошқа қурилмалар билан бойиди.
Бугунги кунда MakerSpace концепциясини тавсифлаш учун мос келадиган, унинг ўрнини босадиган кўплаб терминлар мавжуд — Hackerspace, TechShops, FabLabs ёки Innovation Spaces.  Биргаликдаги ижод ва иш учун ҳудудни қандай номлашимиздан қатъи назар, дунёдаги таълим муассасалари тоборо кўпроқ бундай таълим шакли нафақат ўқувчиларга, балки ўқитувчиларга ҳам бериши мумкин бўлган қийматни англай бошламоқда.
Makerspaces’нинг таълимдаги аҳамияти ҳар бир мактаб ва бошқа исталган ўқув муассасаси форматига жуда яхши мос келади, уларни тез-тез ҳатто кутубхоналарда, улкан бўш майдонларда ташкил қилишади, улар Makerspaces иштирокчиларини амалий машғулотларга жалб этиш вазифасини жуда яхши уддалайди. Makerspaces’да урғу талабаларни STEAM фанларига, яъни фан, технологиялар, инженерия, санъат ва математикани амалий ўқитишга, шунингдек рақамли ва ахборот саводхонлигига ҳам берилган.
Makerspaces концепциясининг асосида ётувчи яратиш жараёни барча даражаларда ўқитиш учун қудратли восита ҳисобланади. Яратиш, ижод ва ишлаб чиқариш учун яратиладиган ҳудудлар инновацион таълим технологияларининг энг муҳим ютуқларидан бири ҳисобланади ва ўқувчиларни амалий лойиҳалаштириш, конструкциялаш ва итерация орқали олий тартибдаги муаммоларни ижодий ҳал этишга жалб этиш учун восита саналади.
Makerspace салоҳияти охиригача очиб берилмаган, бу 21 аср ўқитувчилари ва ўқувчилари бажариши керак бўлган вазифа.
Makerspaces’нинг реал фойдаси нимадан иборат?
Makerspaces талабаларга мустақил ўрганиш масъулиятини ўз зиммасига олишни ўргатади.
Makerspaces талабаларга ўзларига қизиқарли бўлган мавзуларни тадқиқ қилиш имконини беради. Makerspaces креатив бўлишни ва ижодий фикрлашни ўргатади. Демакки – муаммоларни ноанъанавий тарзда, баъзида пародоксал усуллар билан ҳал қилишни ва муваффақиятга эришишни ўргатади.
Makerspaces янги нарсаларни ўрганиш учун хавфсизлик ва қулайликни яратади. Талабалар очиқ ва дўстона муҳитга тушиб қолади, унинг ичида улар мактабда беролмаган мураккаб ва ҳатто баҳс-мунозарали саволларни бериши мумкин. Бу жараён янги ғояларнинг туғилишига ёрдам беради, уларни янгича фикрлашга мажбур этади.
Makerspaces муваффақиятсизликни қандай енгиб ўтишни ва янги қадам ташлашни ўргатади, у гипотезаларни текшириш ва бир неча марта тестдан ўтказиш учун ажойиб жой ҳисобланади. Талабаларда буни яна ва яна қилиш имконияти бор.
Makerspaces ўқувчига ўзини эркин тутиш ва ҳис қилиш имконини берган ҳолда, диққат-эътиборни конкерт ғояга ёки муаммонинг ечимига қаратишни ўргатади . Талабалар 45 дақиқа ҳаракатсиз ўтирмасликлари керак, улар ҳаракатланиши, мулоқот қилиши, ўзларини бўш тутишлари мумкин.
Makerspaces ўз қобилиятини намоён этишга ёрдам беради, ҳамкорлик қилиш, жамоада ишлаш ва тескари алоқага эга бўлишни ўргатади. Бу ўзини намоён этиш ва фикрдошлари билан ҳамкорлик қилиш эса ҳар қандай кишининг муҳим ижтимоий эҳтиёжи ва бизнесда муҳим кўникма ҳисобланади. Makerspaces болалик пайтидаёқ бу имкониятни тақдим этади.
Makerspaces’ни ўз ўқув дастурига жорий этган мактаблар ўқувчиларнинг билимлари, қобилиятлари ва кўникмалари ошишида ифодаланган ажойиб натижаларга эга бўлмоқда.

Концепция MakerSpace эволюционировала из рабочих пространств Hackerspace, возникших свыше двух десятилетий назад. Первый независимый Hackerspace C-Base был местом, где программисты могли встречаться, работать, делиться идеями и сотрудничать с единомышленниками. В результате в рамках рабочего пространства, управляемого самими членами сообщества, объединенными общностью интересов (компьютеры, технологии, наука, цифровое искусство) рождались новые проекты, компании, продукты.
Со временем Hackerspace эволюционировали, рабочее пространство обогатилось доступными 3d-принтерами, станками с ЧПУ и другими инструментами для работы и творчества.
Сегодня существует множество взаимозаменяемых терминов, подходящих для описания концепции MakerSpace — Hackerspace, TechShops, FabLabs или Innovation Spaces. Как бы мы не называли пространства для совместного творчества и работы, все больше образовательных учреждений в мире осознают ценность, которую подобный формат обучения может дать не только учащимся, но и учителям.
Значение Makerspaces в образовании
Makerspaces отлично вписываются в формат каждой школы и любого другого учебного заведения, их часто обустраивают в даже в публичных библиотеках, огромные пустующие площади которых идеально справляются с задачей вовлечения участников Makerspaces в практические занятия, которые обучают навыкам двадцать первого века. Акцент в Makerspaces сделан на практическом обучении студентов предметам STEAM — науке, технологиям, инженерии, искусству и математике, а также цифровой и информационной грамотности.
Процесс создания, «делания», на котором построен концепт Makerspaces, является мощным инструментом для обучения на всех уровнях. Пространства, создаваемые для созидания, творчества и производства, считаются одним из важных достижений инновационных образовательных технологий, и являются инструментом для привлечения учащихся к творческому решению проблем высшего порядка посредством практического проектирования, конструирования и итерации.
Потенциал makerspace еще не раскрыт полностью, и это еще предстоит сделать учителям и студентам 21 века.
В чем заключается реальная польза Makerspaces?
- Makerspaces учит студентов брать на себя и нести ответственность за собственное самостоятельное обучение.
- Makerspaces позволяют студентам исследовать темы, которые им интересны.
- Makerspaces учит быть креативными и мыслить творчески. А значит — решать проблемы нетрадиционными, порой парадоксальными методами, и добиваться успеха.
- Makerspaces создает безопасность и комфорт для изучения нового. Студенты попадают в открытую и дружелюбную среду, внутри которой могут задавать сложные и даже спорные вопросы, на которые не решились бы в школе. И этот процесс помогает рождению новых идей, а значит — заставляет их мыслить по-новому.
- Makerspaces учит, как пережить неудачу и сделать новый шаг, и является отличным местом для проверки и неоднократного тестирования гипотез. У студентов есть возможность делать это снова и снова.
- Makerspaces учит сосредотачиваться на конкретной идее или решении проблемы, предоставляя возможность вести и чувствовать себя свободно. Студенты не должны сидеть неподвижно 45 минут, они могут двигаться, общаться, вести себя раскованно и раскрепощенно.
- Makerspaces помогает самовыражению, учит сотрудничать, работать в команде и получать обратную связь. А это — самовыражение и сотрудничество с единомышленниками — одни из важнейших социальных потребностей любого человека и важный навык в бизнесе. Makerspaces предоставляет эту возможность уже в детстве.
Школы, внедряющие makerspaces в свою учебную программу, получают отличные результаты, выраженные в повышении качества знаний, умений и навыков учащихся.