20 ноябрь куни Curiosity Maker Space доирасида, Кремний водийсидан ташриф буюрган қуёш энергетикаси бўйича мутахассис Синтия Лэнг иштирокида Тошкентдаги “Физика-Қуёш”институтига танишув экскурсияси уюштирилди.
Болаларга институт бўйлаб экскурсия ташкил қилинди, ишлаб турган қуёш панеллари ва қуёш энергиясида ишлайдиган сув иситгичлар кўрсатилди. Биз Халқаро Қуёш Энергияси Институтининг томига чиқдик ҳамда қуёш энергиясида ишлайдиган ва марказий энергия тармоғига боғлиқ бўлмаган тўлиқ автоном уйни томоша қилдик.
Амалий намойишдан кейин Синтия болалар билан қуёш электр станцияларини лойиҳалаштириш бўйича ўз тажрибаси билан ўртоқлашди (масалан, у Калифорнияда 550 МВатт гача қувват ишлаб чиқарадиган қуёш электр станциясини лойиҳалаштириш ишларида қатнашган). Қизиқарли материал ва болаларнинг қизиқиши туфайли вақтнинг катта қисмини қуёш панелларининг ишлаш принциплари, уларнинг самарадорлиги, Ўзбекистонда қуёш панеллари билан боғлиқ кўп сонли лойиҳалар нега йўқлиги сабаблари эгаллади. Биз болаларни қуёш энергетикасига қизиқтириш ва уларни Maker Space тадбирларида яна қатнашиш учун мотивациялашнинг уддасидан чиқдик деб ўйлаймиз!
Институт директори Нилуфар Раббанақуловна Авезовага тадбирни ташкил этишдаги кўмаги учун миннатдорчилик билдирамиз.

20 ноября в рамках Curiosity Maker Space прошла ознакомительная экскурсия в Ташкентский Институт «Физика-Солнце» при участии специалиста по солнечной энергетике из Кремниевой Долины Синтии Ленг.
Детям провели экскурсию по институту, показали функционирующие солнечные панели и нагреватели воды, работающие на солнечной энергии. Мы поднимались на крышу Международного Института Солнечной Энергии, а также посмотрели полностью автономный дом, работающий на солнечной энергии и не зависящий от центральной энергосети.
После практической демонстрации Синтия поделилась с детьми своим опытом по проектированию солнечных станций (например, она принимала участие в проектировке солнечных электростанций в Калифорнии мощностью до 550 МВатт). Благодаря интересному материалу и заинтересованности детей львиную долю времени заняла дискуссия о принципах работы солнечных панелей, их эффективности и причинах отсутствия большого числа проектов с солнечными панелями в Узбекистане. Уверены, мы смогли заинтересовать детей солнечной энергетикой и мотивировать их на дальнейшее участие в мероприятиях Maker Space!
Благодарим директора института Авезову Нилуфар Раббанакуловну за содействие в организации мероприятия.