Дўстлар, 13-15 май кунлари дизайн-фикрлаш бўйича ажойиб спикерни таклиф қиламиз ва ўсмирлар (12-18 ёш) учун 3 кунлик бепул курсни ўтказамиз.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Ёшларга дизайн-фикрлаш нега керак? Қизиқувчанлик, креативлик, танқидий фикрлаш кўникмаларини ривожлантириш ва турли муаммоли вазиятларнинг қизиқарли ечимларини ўйлаб топиш учун. “Биз ҳар доим … қилардик” деганга ўхшаш ҳеч қандай стандарт ечимлар қабул қилинмайди…
Дизайн-фикрлаш методикасининг (Стэнфорд университетида ўйлаб топилган) асосида ҳар доим инсон (Human-Centered Design) туради. Курсда иштирокчилар шунчаки эмас, балки одамларга реал ёрдам берадиган ғояларни қандай ўйлаб топиш мумкинлигини билиб оладилар. Одамларга “шу ернинг ўзида ва ҳозир” нима кераклигини билишни, муаммоларни имкониятларга “айлантиришни” ўрганиб оладилар.
Курс дастури 3 қисмдан иборат:
1⃣ Дизайн-фикрлаш асосларини ўрганамиз. Дизайннинг бунга нима алоқаси бор? Ностандарт ғояларни қандай ўйлаб топиш мумкин (+ уй вазифаси)
2⃣ Ўзимиз ёрдам бермоқчи бўлган аудиторияларни ўрганамиз ва тадқиқ қиламиз Сўровномалар қандай ўтказилади? Сўровномалардаги маълумотлар қандай ўқилади? Муаммоларни яхшироқ тушуниш учун ментал хариталарни тузишни ўрганамиз (+ уй вазифаси)
3⃣ Гуруҳларда ишлаймиз, ечимларни ўйлаб топамиз ва прототипларни яратамиз (+ уй вазифаси)
❗️ Ишонаверинг, бу жуда ажойиб курс. Спикеримиз — Чокан Нукушев, олдин Social Impact Award халқаро ижтимоий тадбиркорлик дастурининг (Европада ёшлар орасида энг йирик бўлган)  мамлакатлар бўйича координатори ҳамда Алмати ва Атирау мактабларида “Дизайн-фикрлаш устахонаси” таълим дастурининг координатори бўлган.
Қатнашиш бепул, аммо фақат рўйхатдан ўтиш орқали. Ўринлар сони чекланган. Рўйхатдан ўтар экансиз, 3 кун давомида, ўтказиб юбормасдан, машғулотларда қатнашиш мажбуриятини оласиз.

Мастерская дизайн мышления от Чакана Нукушева
Друзья, 13-15 мая мы привозим классного спикера по дизайн-мышлению, и проводим бесплатный 3-х дневный курс для подростков (12-18 лет).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Зачем молодежи нужно дизайн-мышление? Чтобы развить любознательность, креативность, навыки критического мышления и придумывания интересных решений разных проблемных ситуаций. Никаких стандартных решений из серии “а мы так делали всегда”…
В основе методики дизайн-мышления (придуманной в Стэнфордском университете) всегда — человек (Human-Centered Design). На курсе участники узнают, как придумывать идеи не “для галочки”, а чтобы они реально могли помочь людям. Научатся узнавать, что нужно людям “здесь и сейчас”, научатся “превращать” проблемы в возможности.
Программа курса состоит из 3х частей:
1⃣ Изучаем основы дизайн-мышления. При чем тут дизайн? Как придумывать нестандартные идеи (+ домашнее задание)
2⃣ Изучаем и исследуем аудитории, которым мы хотим помочь. Как проводить опросы? Как читать данные опросов? Научимся составлять ментальные карты, для лучшего понимания проблем (+ домашнее задание)
3⃣ Работаем в группах, придумываем решения и делаем прототипы (+ домашнее задание)
❗️ Поверьте, это очень классный курс. Наш спикер — Чокан Нукушев, в прошлом — страновой координатор международной программы социального предпринимательства Social Impact Award (самой крупной в Европе среди молодежи), а также координатор образовательной программы “Мастерская дизайн-мышления” в школах Алматы и Атырау.
Участие бесплатно, но только по регистрации. Количество мест ограничено. Регистрируясь, вы обязуетесь участвовать все 3 дня подряд, без пропусков.