Динара Ауелбекованинг StartUp Mix #40 доирасидаги чиқиши
StartUp Mix доирасида American Space / Makerspace Almaty  директори Динара Ауелбекова Maker Space Almaty қандай қилиб болалар учун маҳорат дарсларидан стартаплар билан ишлашгача ривожлангани ҳақида гапириб берди.
MAKERSPACE — бу ҳамжамият бўлиб, унинг ичида ҳаммасини болалар билан ишлайдиган, ўз лойиҳаларини яратадиган ва керагидан ортиқча ишларни қиладиган жонбоз одамлар ҳал қилади. MAKERSPACE учун энг асосийси – жамоа. “Ижод учун ҳудуд” анъанаси – бу ғоялар билан мунтазам алмашиш, узлуксиз таълим  ва ғояларни генерациялаш жараёнидир.
Makerspace Almaty кичкина нарсадан бошланганди: минимум ускуна ва асбоблар, битта 3D-принтер ва бир нечта компьютер билан жиҳозланган хонача. Бугун Makerspace Almaty имкониятлари барча STEM-технологиялар бўйича курсларни ўтказиш ва режалаштириш имконини беради: мобил иловаларни ишлаб чиқиш, дастурлаштириш, робот техникаси, математика, кавшарлаш, Ардуино, қизлар учун STEM-оромгоҳ (app development, coding, robotics, math, soldering, lettering and crafts, girls in STEM summer camp).
Бугун Makerspace Almaty’да улар фахрланиши мумкин бўлган ютуқлар бор. Алматида Makerspace Almaty кучлари билан Maker Faire – Марказий Осиёдаги биринчи оммавий фан, гараж инновациялари ва рақамли санъат фестивали ўтказилди. Қизлар жамоаси Technovation Challenge-2017 глобал танловида ғалаба қозонди ва ўз иловасини ривожлантириш учун 15 000 доллар маблағ олди. Makerspace Almaty резидентлари автоматлаштирилган ва бошқарув пультида ишлайдиган ккита роботни яратди ва 30 та жамоа орасида робот техникаси бўйича республика танловида ғолиб чиқди. Қизлар жамоаси Паркинсон касаллигига чалинган кишилар учун ўз-ўзидан барқарорлаштирувчи ручкани яратди ва бутун Қозоғистон бўйлаб ўтказилган инновациялар танловида ғолиб чиқди.
Makerspace Almaty  ўзининг стартаплар билан фаолиятида иккита асосий дастурни амалга оширади:
Pitch sessions at Makerfaire —жамоалар бир неча босқичдан иборат танловдан ўтади, унинг натижалари бўйича ғолиб, бажарилган ишлар ва маблағларнинг сарфланиши ҳақида мажбурий ҳисоботларни бериши шарти билан, ўз лойиҳасини ривожлантиришга 2000 доллар маблағ олади.
Small grants program – мактаб ўқувчилари учун дастур, унинг ғолиби лойиҳа прототипини ривожлантиришга 500 доллар олади. Динара стартаплар билан ишлаганда юзага келадиган ва жойдан силжиб, муваффақиятга эришиш учун йўқ қилиниши керак бўлган асосий стереотипларни қайд этди:
ғояни ўғирлашларидан қўрқмаслик, аксинча, уни бошқалар билан ўртоқлашиш, тестдан ўтказиш ва қимматли тескари алоқага эга бўлиш;
даҳо ғоя келишини кутиб ўтирмаслик. Энг оддий ғоя ҳам иш бериши мумкин. Агар биттаси бўлмаса, бошқасини, яна ва яна синаб кўриш керак. Агар ўз стартапингизнинг ғоясига ишонсангиз, у жамият учун реал муҳим муаммони ҳал этиши шарти билан, албатта муваффақиятга эришасиз.
Динара стартапларга techngarden, 500 startups, yc incubator каби турли грантлар ва акселераторларга ариза беришни маслаҳат беради.

Выступление Динары Ауелбековой в рамках StartUp Mix #40
В рамках StartUp Mix Динара Ауелбекова, директор American Space / Makerspace Almaty, рассказала о том, как Maker Space Almaty от мастер-классов для детей вырос до работы со стартапами.
MAKERSPACE — это сообщество, внутри которого все решают люди-энтузиасты, работающие с детьми, создающие свои проекты и делающие больше, чем должны. Команда – главное для MAKERSPACE. Традиция «пространства для творчества» — это постоянный обмен идеями, бесконечный процесс обучения и генерирования идей.
Makerspace Almaty начинался с малого: комнатка с минимумом оборудования и инструментов, один 3D-принтер и несколько компьютеров.  Сегодня возможности Makerspace Almaty позволяют проводить и планировать курсы по всем STEM-технологиям: разработка мобильных приложений, программирование, робототехника, математика, пайка, Ардуино, летний STEM-лагерь для девушек (app development, coding, robotics, math, soldering, lettering and crafts, girls in STEM summer camp.
У Makerspace Almaty  сегодня есть достижения, которыми они по праву гордятся. Силами Makerspace Almaty в Алматы был проведен Maker Faire — первый в Центральной Азии фестиваль популярной науки, гаражных инноваций и цифрового искусства. Команда девочек одержала победу в глобальном конкурсе Technovation Challenge-2017 и получила 15 000 долларов на развитие своего приложения. Резиденты Makerspace Almaty создали двух роботов — автоматизированного и на пульте управления, и выиграли республиканский конкурс по робототехнике среди 30 команд. Команда девочек создала самостабилизирующуюся ручку для людей, страдающих болезнью Паркинсона, и победила в конкурсе инновацией, проводимом по всему Казахстану.
Makerspace Almaty  в своей работе со стратапами реализует две основные программы:
• Pitch sessions at Makerfaire — команды проходят отбор в несколько этапов, по результатам которых победитель получает 2000 долларов на развитие своего проекта с условием обязательных отчетов о проделанной работе и расходовании средств.
• Small grants program – программа для школьников, победитель которой получает 500 долларов на развитие прототипа проекта.
Динара отметила частотные стереотипы, возникающие при работе со стартапами, которые необходимо изживать, чтобы сдвинуться с места и добиться успеха:
• не бояться, что идею украдут, а наоборот, делиться ею с другими, тестировать ее, получая ценную обратную связь.
• не ждать, пока придет гениальная идея. Самая простая идея может выстрелить. Если не выстрелила одна — надо пробовать другую, снова и снова. Вы обязательно добьетесь успеха, если верите в идею своего стартапа при условии, что он реально решает важную для общества проблему.
Динара советует стартапам подавать на различные гранты и акселераторы, такие, как techngarden500 startupsyc incubator.